اتیل یا ایزوپروپیل الکل؟

اتیل یا ایزوپروپیل الکل؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفته بود كه ضد عفونی كردن سطوح مانند میز ها و دستگیره درها و ضدعفونی كردن دستها با استفاده از الكل برای جلوگیری از شیوع( Coronavirus (COVID-19ضروری است.

همچنین به افراد توصیه می شود برای محافظت از خود در برابر ویروس ، به عنوان مثال به طور متوالی و به خوبی بهداشت دست و تنفسی رعایت کنند.

زمانی که صحبت از ضدعفونی کردن با الکل است ، شما ترجیح می دهید از کدام یک استفاده کنید – اتیل یا ایزوپروپیل؟

این دو الکل در واقع در مورد خواص ضد عفونی کننده یکسان هستند. با این حال ، هنگام مالیده شدن روی پوست تفاوت های کمی دارند.

اتانول نوعی الکل موجود در مشروبات الکلی است. ایزوپروپیل الکل همچنین به عنوان ایزوپروپانول ، ۲-پروپانول یا الکل مالشی شناخته شده است. هنگامی که به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شوند ، هر دو معمولا با غلظت ۷۰ درصد در آب هستند .

اتانول با از بین بردن پروتئین ها و حل کردن لیپیدها ، به طور موثری بسیاری از سلول های باکتریایی و ویروسی را از بین می برد، اما در برابر قارچ ها بی اثر است.

اتانول معمولا در غلظت ۷۰ درصد استفاده می شود ، زیرا غلظت های بالاتر به سرعت تبخیر می شوند و غلظت های پایین به همان اندازه مؤثر نیستند. در بعضی از صابونها و دستمال مرطوب وجود دارد ، اما قادر به خشک کردن پوست است و بنابراین نباید به طور مستقیم و بدون مواد اضافی مورد استفاده قرار گیرد.

از طرف دیگر ایزوپروپیل با سرعت مشابهی تبخیر می شود و سلول های باکتریایی و ویروسی را با همان مکانیسم از بین می برد. با این حال ، در از بین بردن بافت زنده به همان اندازه موثر نیست و بنابراین یک راه حل بهتری از اتانول برای ضد عفونی کردن پوست است. به همین دلیل اغلب ایزوپروپیل الکل به عنوان ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

در مطالعه‌ای که در مورد اثربخشی یک پاک کننده مبتنی بر اتانول (EBC) در مقایسه با پد های ایزوپروپیل الکل در کاهش آلودگی باکتریایی دیافراگمهای گوش انجام شده است ، کارشناسان بهداشتی دریافتند که تمیز کردن با پد های EBC و ایزوپروپیل الکل به طور قابل توجهی شمار واحدهای تشکیل دهنده کلونی را کاهش می دهد (cfu) (به ترتیب ۹۲٫۸٪ و ۹۲٫۵٪) ، اما از نظر آماری برتر نیست.

تمیز کردن دیافراگم گوش با استفاده از EBC یا ایزوپروپیل الکل منجر به کاهش قابل توجه رشد و کشت باکتریها شد.

برای ضد عفونی کردن سطوح ، اتانول و ایزوپروپیل الکل تقریباً به یک اندازه کارآمد هستند. اتانول ممکن است با کاربرد های تمیز کاری سطح صرفاً مورد استفاده قرار گیرد ، اما ایزوپروپیل الکل همچنین می تواند دوبرابر ضد عفونی کننده باشد و اغلب در بیمارستان ها استفاده می شود

هر دو بیشترین تأثیر در غلظت ۷۰ درصد دارند و میتوان با شستن به میزان ۱۰ دقیقه از آنها برای تمیز کردن وسایل کوچک استفاده کرد. هر دو به سرعت و بدون باقیمانده از بین می‌روند ، تبخیر می شوند و برای تمیز کردن درایوهای نوری و اجزای رایانه مؤثر هستند.

اما مهم تر از همه ، مالیدن الکل برای موثرتر شدن هنگام استفاده از آن است.

برگردان به پارسی: عرفان حیدری مهذب

زیر نظر استاد: مائده کوهی

سرچشمه:
https://journal.com.ph/lifestyle/health-and-wellness/ethyl-or-isopropyl-alcohol

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*