واکنش فلزات با اسید ها

واکنش فلزات با اسید ها

در مورد واکنش فلزات با اسید ها، فلزات را به دو دسته ی بالای هیدروژن و پایین هیدروژن در سری الکتروشیمیایی تقسیم بندی می کنیم ( سری الکتروشیمیایی، یک سری از عناصر و عوامل شیمیایی هستند که بر اساس پتانسیل کاهششان مرتب شده اند. فلزات بالای هیدروژن تمایل به دادن الکترون دارند و پتانسیل کاهششان منفی است و فلزات پایین هیدروژن تمایل به گرفتن الکترون دارند و پتانسیل کاهش مثبت دارند. همچنین پتانسیل کاهش هیدروژن به طور قراردادی صفر است.) وقتی فلزات بالای هیدروژن با اسید ها واکنش می دهند چون پتانسیل کاهششان نسبت به هیدروژن کم تر است تمایل به دادن الکترون دارند و به یون هیدروژن اسید، الکترون می دهند در واقع اینجا یون هیدروژن نقش اکسید کننده را دارد در نتیجه از فلز الکترون گرفته آن را اکسید می کند و خود کاهش می یابد( گاز هیدروژن آزاد می شود) که فرمول کلی آن به صورت زیر است.

گاز هیدروژن + نمک فلز → اسید + فلز بالای هیدروژن

مثال ها:


۲Na + 2HCl → ۲NaCl + H2

Mg + H2SO4 → MgSO4 + H2

۲Al + 3HBr → ۲AlBr3 + 3H2

Zn + 2HNO3 → Zn(NO3)2 + H2

اما فلزات زیر هیدروژن در سری الکترو شیمیایی، چون نسبت به هیدروژن تمایل به گرفتن الکترون دارند و اکسید کننده تر هستند از قاعده ی بالا پیروی نمی کنند و با اسید های اکسید کننده، نظیر نیتریک اسید، سولفوریک اسید واکنش داده در مجاورت آن ها اکسید می شوند و نمک فلزی، اکسید نا فلز و آب می دهند.

مثال:


۳Cu + 8HNO3 → ۳Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O
یا
Cu + 4HNO3 → Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O


دانلود اپلیکیشن اکسایش کاهشبرای سهولت در بازبینی وب سایت شیمی کیمیکال و ده ها وب سایت شیمی ایرانی و خارجی دیگر و شبکه های اجتماعی مرتبط و همچنین سهولت در به اشتراک گذاری مطالب آن ها اپلیکیشن رایگان کیمیکال پلاس را نصب کنید.سرچشمه ها
http://www.fphoto.com/

5 نظر

  1. در این واکنش ها فلزات نقش احیاکننده را دارند
    فلزات قلیایی در واکنش با اسید با ایجاد نقش احیا کنندگی که با از دست دادن الکترون باعث تولید نمک و گاز هیدروژن می شود

  2. آیا رنگ فلزات را می توان بااین روش تغییر داد؟

  3. از واکنش اسید با فلزات چه گازی تولید میشه؟

  4. سلام
    ببخشید کار حاصل از واکنش آب با لیتیم چیست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*