داستان شیرین قند(بخش پنجم)

داستان شیرین قند(بخش پنجم)

در بخش چهارم با مراحل انجام تمامی آزمایشاتی که بر روی محصولات هر بخش کارخانه صورت می گرفت به طور دقیق آشنا شدید و در این بخش به سوالات تخصصی درباره انتخاب نوع مواد برای انجام هر آزمایش و دلیل انتخاب مقدار گرم هر نوع مواد می پردازیم . لازم به ذکر است که در بخش بعدی به توضیح دقیق دستگاه ها و مسائل مهندسی می پردازیم .
تمام این بخش شامل سوالات تخصصی و کاربردی درباره ی آزمایشات است که به منظور درک بیشتر و راندمان بالاتر به صورت سوال و جواب آماده شده است .
۱- گاز ایده آل چیست؟ گاز ایده آل گازی است که از قانون PV=nRT تبعیت می کند که در آن P فشار، V حجم، n تعداد مول، T دما، و R ثابت جهانی گازها برابر ۰٫۰۸۲۱

به بیان دیگر می توان گفت گاز ایده آل گازی است که برهم کنش مولکول های آن به صفر می رسد یا می توان گفت که ذرات آن دارای کم ترین برهم کنش ( تاثیر پذیری ) است و حجم آن ها صفر می باشد و آن هم به این دلیل است که فاصله ی بین مولکول های گاز زیاد است یعنی آن قدر فاصله آن ها زیاد است که کمترین برخورد را با هم دارند و گاز های ایده آل از قانون زیر تبعیت می کنند

دما بر حسب کلوین ثابت گازها (۰٫۰۸۲۱) تعداد مول بر حسب مول حجم بر حسب لیتر فشار بر حسب اتمسفر

برای اندازه گیری و به دست آوردن واحد های ثابت گازها به روش های زیر می توان پیش رفت :
>>> ** **
یعنی دما و حجم و فشار P – V – T (ثابت گازها ) به سه عامل بستگی دارد : R لازم به ذکر است که مقدار
توان (۱-) قرار داده شده است و دلیل آن این است که زمانی که می خواهیمMol و k در واحد های اندازه گیری ثابت گازها بر روی
به صورت علمی مقیاس را مشخص کنیم چون آن هایی که درون صورت بودند اینک در مخرج قرار می گیرند پس یک توان (۱-) به آن ها تعلق می گیرد .

۲- چرا گاز ایده آل را حساب می کنیم ؟ چون برای بررسی گازها باید یه مبنایی داشته باشیم و آن مبنا عبارت است از مبنایی که تعداد متغیر های کمتری داشته باشد .

۳- در فشار ثابت ، با افزایش حجم ، دما چه تغییری می کند ؟ دما کاهش می یابد
۴- انحلال پذیری گازها با افزایش دما چه تغییری می کند ؟ انحلال پذیری کاهش می یابد . به همین دلیل است که وقتی آب را می جوشانیم می توانیم مطمئن شویم که هیچ گازی درون آن وجود ندارد چون با جوشاندن همه ی گازها از درون آن خارج می شود .
۵- در عمل تیتراسیون بر حسب مول یا بر حسب وزن مولکولی آزمایش را انجام می دهیم ؟ چرا ؟ در عمل تیتراسیون ما از نرمالیته استفاده می کنیم ودر بیشتر مواقع از نرمالیته استفاده می شود و در بعضی اوقات از مولاریته استفاده می شود ولی در حالت پیروی می کنیم و دلیل آن هم این است که مواد مختلف با اکی ولان معمول از نرمالیته استفاده می شود و از رابطه N1V1=N2V2 برابر ، حجم های مساوی هم دیگر را خنثی می کنند .

برای مطالعه ادامه بر روی همین لینک کلیک و فایل پی دی اف را دانلود کنید

مطالب دیگر در باره قند

پژوهشگر و نویسنده: ایمان انصاری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*