میهمانی فلزات قلیایی و هالوژن ها

میهمانی فلزات قلیایی و هالوژن ها

خوب می دونید که در جدول تناوبی قوی ترین فلزات، فلزات قلیایی و قوی ترین نافلزات ، هالوژن ها می باشند.
از آنجایی که فلزات و نافلزات جنس مخالف می باشند و همیشه جنس مخالف به هم تمایل دارند تصمیم می گیرند یک میهمانی تشکیل بدند تا با هم بیشتر آشنا بشن!
خوب ما هم یواشکی میریم تا به صحبت های یک فلز قلیایی با یک هالوژن گوش بدیم تا با ویژگی هاشون بیشتر آشنا بشیم!

فلز قلیایی: سلام هالوژن چطوری؟
هالوژن: سلام خوبم، تو خوبی؟
فلز قلیایی: ای بد نیستیم؟ چه خبر؟
هالوژن: هیچی، یه سوال داشتم؟
فلزقلیایی: بگو؟
هالوژن: چرا شما فلزات قلیایی فعالیت شیمیایی تون از بالا به پایین زیادتر می شه؟
فلز قلیایی: خوب چون شعاع اتمی مون از بالا به پایین در گروه به تدریج زیاد می شه.
هالوژن: خوب ما هالوژن ها هم شعاع اتمی مون از بالا به پایین زیاد می شه ولی فعالیت شیمیایی مون کم می شه!
فلزقلیایی: آخه ما فلز ها دوست داریم الکترون لایه آخرمون را از دست بدیم تا به آرایش گاز نجیب نزدیک خودمون برسیم و با افزایش شعاع اتمی تسلط هسته بر آخرین لایه کمتر می شه و راحت تر الکترون از دست می دیم.
هالوژن: آهان حالا فهمیدم.. چون ما نافلز ها دوست داریم الکترون بگیریم و هر چه شعاع اتمی مون کمتر باشه تسلط هسته بر آخرین لایه مون بیشتر می شه و راحت تر الکترون می گیریم..
فلز قلیایی: آره دیگه..
هالوژن: مثلآ آبجی فلئور که اون بالاس تمام واکنش هاش انفجاریه، اون دانشمندی که برای اولین بار فلئور خالص را به دست آورد در حالی فلئور خالص را تحویل داد که یکی از چشم هاش رو از دست داده بود.
فلزقلیایی: اوه اوه چه بد اخلاق! بی چاره شوهرش
هالوژن: خخخخخخخ نه بابا اتفاقآ از وقتی آبجی فلئور با یک فلز ازدواج کرد خیلی آروم و سر به زیر شده، دیگه اصلآ دعوا راه نمی اندازه …
فلزقلیایی: می دونی به خاطر همون الکترونه هست که گرفته لایه آخرش هشت تایی شده .. آروم گرفته مثل گازهای نجیب … تو ما فلزهای قلیایی هم عناصر پایینی خیلی خشن هستند مثلآ روبیدیم با آب …. بمبببببب
هالوژن: آره دیدم یه کلیپ تو اینترنت سه گرم روبیدیم را انداخت تو یه وان آب چنان منفجر شد که وان شکست…. می گم پس در این صورت همه ی گروه های فلزی این جوری هستن یعنی از بالا به پایین فعالیت شیمیایی شون بیشتر می شه..

فلزقلیایی: دقیقآ … مثل گروه های نا فلزی که از بالا به پایین فعالیت شیمیایی شون کم می شه
هالوژن: اهووووم
فلزقلیایی: اصلآ یه چیز دیگه تا حالا دقت کردی گروه های شبه فلز مثل گروه ۱۳ و ۱۴ جدول تناوبی(همون گروه ۳ و ۴ اصلی) عناصر از بالا به پایین اول خصلت نافلزیشون زیاده اما هر چی پایین میان خصلت فلزیشون بیشتر می شه..
هالوژن: آره راس می گی …فک کن!!
فلزقلیایی: به خاطر همینه دیگه از بالا به پایین هرچی شعاعشون بیشتر می شه مشکل تر می تونن الکترون بگیرن، در عوض راحت تر الکترون از دست می دن..
هالوژن: اهووووم…. می گم شما فلزات قلیایی را همیشه زیر نفت نگهداری می کنن پیففف خخخخخ… از بس فعالیت شیمیایی تون زیاده به اکسیژن هوا هم رحم نمی کنید D:
فلزقلیایی: خوب شما هالوژن ها را هم درون کپسول نگه داری می کنن از بس فعالیت شیمیایی تون زیاده به آدم ها هم رحم نمی کنید… تو جنگ جهانی اول نبود … کلر را به عنوان بمب شیمیایی استفاده کردن .. چقدر آدم کشت؟
هالوژن: خوب ولش کن حالا…دیگه چه خبر؟
فلزقلیایی:….

برای سهولت در بازبینی وب سایت شیمی کیمیکال و ده ها وب سایت شیمی ایرانی و خارجی دیگر و شبکه های اجتماعی مرتبط و همچنین سهولت در به اشتراک گذاری مطالب آن ها اپلیکیشن رایگان کیمیکال پلاس را نصب کنید.سرچشمه ها
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com
http://3219a2.medialib.glogster.com
http://cimg2.ck12.org
http://strangesounds.org

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*