تفاوت میان ایزوپروپیل الکل(IPA) ٪۹۹ و ۷۰٪

تفاوت میان ایزوپروپیل الکل(IPA) ٪۹۹ و ۷۰٪

ایزوپروپیل الکل یا ۲-پروپانول یک ضد عفونی کننده است که در شرکت های دارویی ، بیمارستان ها و محوطه های عاری از گرد و غبار و با تجهیزات حساس بسیار متداول استفاده میشود.این ماده حتی در پالایش دستگاه های الکترونیکی و ساخت دستگاههای پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده دارای چندین درجه خلوص مختلف است و هر کدام از آنها برای مصارف مختلف طراحی شده اند.این مواد شیمیایی و ضد عفونی کننده های مفیدی برای تمیز کردن هستند و بسته به میزان غلظت آنها ، می توانند انواعی از باکتری ها و آلودگی ها پاک کنند. دو مورد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت درصد خلوص ۷۰٪ و ۹۹٪ ایزوپروپیل الکل است.
ایزوپروپیل الکل ۷۰%
بین درصد خلوص ۶۰٪ و ۹۰٪ ، ایزوپروپیل الکل یک عامل بسیار مؤثر در برابر باکتریهای میکروبی، قارچ و ویروس ها است. غلظت های بالاتر اثربخشی مطلوب تری در برابر باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها حاصل نمی کنند. این امر به دلیل آن است که برای اثربخشی باید به میزان کافی آب با الکل ایزوپروپیل وجود داشته باشد.این درصد آب باید حداقل بیش از ۱۰٪ در محلول باشد. و مخلوط ۳۰٪ آب با ۷۰٪ الکل ایزوپروپیل بهترین مؤثر واقع می‌شود. دلیل مهم بودن آب به این خاطر است که به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و نقش مهمی در دفع پروتئین غشاهای سلولی سلولهای رویشی دارد.محلول های۷۰% IPA در ازبین بردن و نفوذ کامل دیواره سلولی بسیار مؤثر است. همچنین وجود آب باعث کاهش سرعت تبخیر می شود و زمان تماس سطح با غشای آن را افزایش می دهد. با۹۱٪ IPA ، تبخیر به صورت فوری و انعقاد پروتئین انجام می شود ، و اثر IPA را بسیار کاهش می دهد. این به این معنی است که ۹۱٪ IPA زمان بیشتری برای اثر کردن می برد و به اندازه ۷۰٪ IPA باکتری ها را نمی کشد. همچنین مورد دومی نیز ارزان تر است.

ایزوپروپیل الکل ۹۹%
این غلظت از IPA معمولاً به عنوان ماده ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار نمی گیرد ، بلکه به عنوان یک حلال یا عامل تمیز کننده برای صنایع تولید کننده محصولاتی که نسبت به آب حساس هستند تولید می شود. بنابراين ، استفاده از یک حلال آبگریز منطقی است. همچنین دارای یک نقطه جوش بسیار کم است و به همین دلیل ، به سرعت تبخیر می شود. این ماده در صنایع تولید رایانه و قطعات الکترونیکی کابردی است که تبخیر فوری مواد تمیز کننده را برای کار خود ترجیح می دهند. در حین کار طراحی تراشه ها ، صفحه های مدار و مدارهای یکپارچه ، در صورتی که چیزی بریزد نیاز دارد به سرعت تمیز شود و باید منطقه کار فورا تا جایی که ممکن است از هرگونه آلودگی یا هر شیء سختی عاری باشد؛۹۹٪ IPA این اطمینان را می دهد که این اتفاق می افتد. تبخیر سریع روند نزولی دارد از آن جهت که عمر مفید و ماندگاری را کاهش می دهد. اما از طرف دیگر ،تضمین می کند رقیق شدن مقدار کمی در محتوای الکل ، و به همین دلیل برای پایداری و غلظت عالی ترجیح داده می شود. هر دو این مواد خورنده فلزات نیستند و همچنین به ماده پلاستیکی اسیب نمی‌رسانند. آنها ازن بی خطر هستند و تأثیر کمی در آب و هوا دارند.
هر دو آنها قابل اشتعال هستند،و نوع ۹۹٪ آن بسیار بیشتر زیرا نقطه جوش بالایی دارد. بنابراین آنها نیاز دارند در مکان هایی نگهداری شوند که هیچ گونه خطر آتش سوزی ندارند.

توجه: این مواد شیمیایی برای تحقیقات ، کارهای صنعتی ، تمیز کردن یا ضد عفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرند ، از این رو آنها نباید اسباب، بازی شوند یا در نزدیکی بچه های خردسال یا نوزادان نگهداری کرد.

برگردان به پارسی: عرفان حیدری مهذب

زیر نظر استاد: مائده کوهی

سرچشمه:
https://labproinc.com/blog/chemicals-and-solvents-9/post/the-difference-between-isopropyl-alcohol-ipa-99-and-70-25

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*