چگونه شیمی را بیاموزیم؟

چگونه شیمی را بیاموزیم؟

آمادگی برای فراگیری شیمی:


۱- ریاضی خود را تقویت کنید. در دانش شیمی فرمول ها و معادلاتی هست که شما برای حل آن ها نیاز دارید از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشید. پیش از شروع فراگیری شیمی باید چیزهایی مانند لوگاریتم و روش حل معادله درجه اول و دوم رابدانید. خوب است قبل از آن مسائل جبر را مرور کنید. این کار به شما در حل مسائل شیمی کمک خواهد کرد.

۲- جدول تناوبی را به خاطر بسپارید. فراگیری علائم اختصاری عناصر و موقعیت آن ها در جدول تناوبی گام اصلی در موفقیت در شیمی است و
همانند اهمیت دانستن اعداد در ریاضی است. و یادگیری جدول تناوبی برای فراگیری مفاهیم پیچیده تر شیمی حیاتی است.
برای یادگیری جدول تناوبی می توانید از ترانه ی زیر استفاده کنید.

۳- همه ی مفاهیم پایه ی شیمی را مطالعه کن و بیاموز چگونه یک مسئله را قدم به قدم حل کنی. برای این کار ابتدا اصول دستگاه های اندازه گیری را یاد بگیر، سپس روش علمی، واژه های شیمی و ساختار اتمی را فرا بگیر. علت این که از نظر بیشتر افراد شیمی دانش سختی است این است که آن ها به طور کامل اصول پایه را یاد نگرفته اند و می خواهند موضوعات پیشرفته تر شیمی را یاد بگیرند.
* بسیاری از مفاهیم پایه ی شیمی را می توانید از وب سایت های دانشگاهی که مطالب پایه ی شیمی را بر روی اینترنت قرار می دهند استفاده کنید. ( یا از اپلیکیشن های شیمی استفاده کنید که ما تعدادی از آن ها را در مارکت اندرویدی کیان دروید قرار داده ایم)
* همچنین می توانید از کتاب های پایه ی شیمی استفاده کنید.
* مفاهیم پایه ی شیمی را که آموخته اید را بنویسید، وقتی چیزی را می نویسید بهتر یاد می گیرید.

۴- از فلش کارت استفاده کنید. هر زمان چیزی را یاد گرفتید برای آن یک فلش کارت بسازید. این روش برای یادگیری جدول تناوبی شگفت انگیز است. در هفته چند بار از فلش کارت استفاده کنید تا دانش خود را تازه نگه دارید.
( همچنین می توانید از اپلیکیشن اندرویدی رایگان فلش کارت شیمی استفاده کنید. برای دانلود آن بر روی همین متن بزنید.)
۵- از تکنیک های حفظ کردن بهره بگیرید. برای هر عنصری در ذهن خودتان یک سمبل انتخاب کنید مثل سیب یا فوتبال یا هر چیزی که بتوانید از آن یک تصویر در ذهنی بسازید و وقتی به آن عنصر فکر می کنید آن تصویر را در ذهن زنده کنید.

۶- سه بعدی بیندیشید. از ابزار کمکی دیداری استفاده کنید. در حقیقت با خواندن کتاب دو بعدی مغز شما در مورد شکل مولکول ها گمراه می شود، اما باید بدانید شیمی سه بعدی است. از مدل های سه بعدی استفاده کنید یا به مغز خود بیاموزید تا هر مولکول را به صورت سه بعدی تصور کند.
* دانشگاه لیورپول وب سایتی به نام ChemTube 3D راه انداخته که برای بسیاری از مفاهیم شیمی ساختارها و انیمیشن های تعاملی ساخته است. که حتی بر روی گوشی یا تبلت شما هم اجرا می شود.
http://www.chemtube3d.com/
سرچشمه:
https://www.wikihow.com/Learn-Chemistry

2 نظر

  1. درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
    ممنون از اشتراک گذاریتون
    موفق و پیروز باشید دوست عزیز

  2. درود بی کران بر شما
    متشکرم از توضیحات شما و معرفی
    وب سایت خیلی خوب

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*