تهیه هیدروژن سولفید

تهیه هیدروژن سولفید

روش های تهیه سولفید ئیدروژن
۱- تهیه هیدروژن سولفید (سولفید ئیدروژن) در آزمایشگاه:
در آزمایشگاه برای تهیه سولفید ئیدروژن از اثر اسیدی قوی بر یک سولفید استفاده می کنند. سولفیدی که بیشتر مورد استفاده قرار می دهند سولفید مصنوعی آهن (II) می باشد. اسید سولفوریک (یا اسید کلریدریک) را بر FeS مصنوعی اثر داده و طبق واکنش زیر سولفید ئیدروژن تهیه می کنند:H2SO4 + FeS → FeSO4 + H2S


دستگاه تهیه H2S به شکل زیر است:

برای تهیه به مقدار زیاد و دائمی سولفید ئیدروژن در آزمایشگاه از دستگاهی به نام دستگاه کیپ استفاده می کنند که بشکل زیر می باشد:

همانطوریکه از شکل پیداست وقتی که شیر بسته باشد فشار گاز H2S درون دستگاه باعث می شود که اسید در قیف بالا رفته و از تماس اسید با سولفید آهن جلوگیری شود، ولی وقتی که شیر باز می شود در اثر خروج H2S (از کیپ) فشار گاز H2S کم شده و در نتیجه اسید در قیف پایین آمده و در طبقه اول و دوم (از طرف پایین) قرار گرفته و با سولفید آهن تماس پیدا می کند، در نتیجه واکنش دوباره شروع شده و گاز H2S تولید شده و از محل خروج به بیرون (در اثر فشار ایجاد شده) رانده می شود. برای تهیه سولفید ئیدروژن از سولفید طبیعی آهن (یعنی از پیریت) بعلت داشتن مقداری مواد خارجی (یعنی بعلت ناخالصی) که باعث خواهد شد گاز حاصل (سولفید ئیدروژن حاصل) ناخالص باشد نمی توان استفاده کرد، در مواردیکه به سولفید ئیدروژن خالص احتیاج است حتی لازم است گاز H2S حاصل را قبل از استفاده خشک و منجمد نمود (تا خالص گردد)، یا اینکه از سولفید مصنوعی آهن استفاده نمود. برای اینکه در سولفید مصنوعی آهن ممکن است مقداری آهن (یعنی ناخالصی) موجود باشد که از اثر اسید بر آن گاز ئیدروژن تولید شده و باعث گردد که گاز H2S حاصل آلوده به H2 شده و ناخالص گردد.

۲- تهیه سولفید ئیدروژن از گوگرد: از اثر بخار آب بر روی گوگرد در حرارت بالا می توان مخلوطی از H2S و SO2 بدست آورد. و همچنین می توان گاز H2S را به روش سنتزی از ترکیب گوگرد و ئیدروژن بدست آورد که این روش اولین بار توسط شئل بکار برده شده است که فرمول آن بقرار زیر است:H2 + S → H2S


برای تهیه سولفید ئیدروژن از حرارت دادن یک ئیدروکربور یا جسمی آلی (که دارای مقدار کافی ئیدروژن است) و گوگرد نیز استفاده می کنند، بطوریکه از عبور استیلن بر روی گوگرد مذاب و یا از مخلوط گوگرد و پارافین در حرارت ۷۰ درجه سانتی گراد سولفید ئیدروژن تهیه می کنند و روش اخیر (یعنی استفاده از مخلوط گوگرد و پارافین) یک روش عادی آزمایشگاهی برای تهیه سولفید ئیدروژن می باشد که گوگرد با اتمهای ئیدروژن پارافین ترکیب می گردد.

نویسنده: علی نیکخو
ویرایش: کیان کیانی

سرچشمه عکس:

دریگر مطالب مرتبط با گوگرد
برای سهولت در بازبینی وب سایت شیمی کیمیکال و ده ها وب سایت شیمی ایرانی و خارجی دیگر و شبکه های اجتماعی مرتبط و همچنین سهولت در به اشتراک گذاری مطالب آن ها اپلیکیشن رایگان کیمیکال پلاس را نصب کنید.


جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*