داستان پیوند کووالانسی

داستان پیوند کووالانسی

تعریف: هرگاه دو یا چند نا فلز با به اشتراک گذاشتن یک یا چند الکترون به آرایش گاز نجیب نزدیک خود برسند پیوند کووالانسی ایجاد می شود.
در تشکیل پیوند یونی آموختیم فلز به نافلز الکترون می دهد تا هر دو به آرایش الکترونی گاز بی اثر نزدیک خود برسند.
حال تصور کنید در ظرفی فقط گاز کلر است و هیچ فلزی نیست تا به اتم های کلر الکترون بدهد تا آنها به آرایش گاز نجیب نزدیک خود برسند!

شروع داستان:

اتم های کلر که همه در لایه آخرشان هفت الکترون داشتند بسیار بی تاب و ناپایدار بودند و برای گرفتن الکترون به هر دری می زدند تا با یک تک الکترون لایه آخر خود را هشت تایی کنند. همه به هم می گفتند چطور یک فلز نیست تا آن را گول بزنیم و با گرفتن یک الکترون از فلز، پایدار شویم؟ یکی از کلر ها که از همه دانا تر بود فکری به سرش زد، اون به بقیه گفت بچه ها یک دقیقه ساکت باشین:

همه ی ما لایه آخر هفت الکترون داریم و نیاز به یک الکترون بیشتر تا هشت تایی شویم درسته؟ خوب بیایین دو تا دو تا کنار هم قرار بگیریم و هر کدام یک الکترون به اشتراک بذاریم! تا هردو هشت تایی شویم، یکی از کلر ها که حرف کلر دانا را نگرفته بود داد زد: من الکترون های خودم را به کسی نمیدم… کلر دانا گفت قرار نیست کسی الکترون بدهد فقط باید یک الکترون به اشتراک بذاریم اینجوری:


اپلیکیشن از اتم تا استوکیومتری


سرچشمه
https://figures.boundless-cdn.com
http://www.gcsescience.com
http://slides.com

برای سهولت در بازبینی وب سایت شیمی کیمیکال و ده ها وب سایت شیمی ایرانی و خارجی دیگر و شبکه های اجتماعی مرتبط و همچنین سهولت در به اشتراک گذاری مطالب آن ها اپلیکیشن رایگان کیمیکال پلاس را نصب کنید.بر اساس شیمی دهم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*