تاریخچه کمیکار و مسابقات کمیکار

تاریخچه کمیکار و مسابقات کمیکار

پیش از هر چیز وب سایت شیمی کیمیکال این پیروزی را به سرکار خانم کوثر یاسین و تیم دانشجویی دانشگاه کاشان که عنوان بهترین طراحی خلاقانه را در مسابقات بین المللی کمیکار ۲۰۱۷ در اسپانیا کسب کردند شاد باش می گوید:
در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی مسئولان انجمن مهندسی شیمی آمریکا سعی کردند راهی برای سنجش خلاقیت‌ها و توانمندی‌های علمی دانشجویان مهندسی شیمی پیدا کنند، برای این منظور طراحی یک رویداد سالانه‌ی رقابتی، علمی و جذاب در قالب مسابقات کمیکار پیشنهاد گردید. هدف این مسابقه فراهم آوردن زمینه‌ای برای مشارکت دانشجویان مهندسی شیمی و شیمی برای طراحی و ساخت ماشین کوچکی است که با انجام یک واکنش شیمیایی نیروی محرکه آن تأمین می‌شود. اولین دوره‌ی مسابقات جهانی در سال ۲۰۰۵ در گلاسکو اسکاتلند در کنار هفتمین کنگره جهانی مهندسی شیمی برگزار شد. اولین دوره‌ی مسابقات کمیکار ایران، همزمان با نهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران زیر نظر انجمن مهندسی شیمی ایران در دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران با شرکت ۵۰ تیم در روز چهاردهم آذر ماه ۸۳ برگزار شد.
کمیکار چیست؟
مسابقات کمیکار فعالیتی دانشجویی است که به منظور بهبود درک دانشجویان از دروس تئوری دانشگاهی (به صورت تخصصی) و با هدف پیداکردن سوخت‌های سازگار با محیط زیست بعنوان جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی، هر ساله در میان دانشجویان رشته‌ی مهندسی شیمی و رشته‌های وابسته (شیمی محض، کاربردی، مهندسی نفت و پلیمر) در سطح کشوری و جهانی برگزار می‌گردد. در حال حاضر با توجه به بهبود سطح برگزاری این مسابقات امکان حضور دانشجویان رشته‌های مهندسی برق و مکانیک نیز در این مسابقات افزوده می‌گردد و در نهایت کمیکار را به فعالیتی بین رشته‌ای تبدیل می‌کند.
مراحل اجراء مسابقات کمیکار
این مسابقات در دو بخش طراحی پوستر و عملکرد برگزار می‌شود. در این مسابقات دانشجویان باید ماشینی در ابعاد کوچک طراحی کنند که توسط واکنش‌های شیمیایی  غیر احتراقی پیش رانش وکنترل می‌شود؛ این ماشین باید مسافتی بین ۱۵ تا ۳۰ متر را (که متراژ دقیق آن در روز مسابقه از طریق قرعه‌کشی، معین می‌شود)، همراه با حمل مقداری آب (که آنهم در روز مسابقه مشخص می‌شود) در مدت زمان معین پیموده، بدون استفاده از هیچگونه وسیله کنترل از راه دور و صرفاً با استفاده از واکنش‌های شیمیایی متوقف شود.
تیم کمیکار دانشگاه کاشان
تیم دانشجویی کمیکار گروه مهندسی شیمی و شیمی با نام “هیوا” موفق شد عنوان  “بهترین طراحی خلاقانه” مسابقات بین المللی کمیکار را کسب کند
این مسابقات  ۹   تا ۱۳ مهرماه ۱۳۹۶ (برابر با ۱ تا ۵ اکتبر ۲۰۱۷) در کشور اسپانیا و زیر نظر انجمن بین المللی مهندسی شیمی آمریکا برگزار شد.کوثر یاسین، امید عبدالله قاضی، عرفان امید نجف آبادی،  محدثه عارضی و عباسعلی صباغیان اعضای این تیم بودند ودکتر عبدالله ایرانخواه عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان سرپرستی این تیم را بر عهده داشت

خصوصیات منحصر به فرد هیوا
تولید ذخیره و استفاده بهینه از هیدروژن در بالاترین ضریب امنیتی و ابعاد کوچک
تلفیق و استفاده همزمان از دو سیستم گازی و الکتریکی در مجاور هم به منظور بالابردن بازدهی و قابلیت تنظیم حرکتی خودرو
استفاده بهینه از ضایعات الومینیوم
قیمت پایین قطعات و استفاده از تولیدات داخلی در حد امکان
استفاده از تسمه برای به حرکت دراوردن پولی ها که هم از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه بوده و هم بعلت انعطاف پذیری بالا بسیار برای انتقال حرکت مناسب است
تعبیه مناسب اجزا روی خودرو و استفاده کارامد از فضا با حفظ ظاهری مناسب برای خودرو
استفاده از مواد قابل بازیافت و تجزیه پذیر در ساخت ماشین
استفاده از سیستم تسمه پولی به عنوان جایگزین انواع جعبه دنده ها که دارای مزایای زیر است:
۱)اشتغال فضای کمی از خودرو
۲)قابلیت ریگلاژ مناسب
۳)قابلیت تغییر ضریب تبدیل با تعویض پولی ها
۴)قرار دادن تسمه و پولی ها به صورتی که انتقال نیرو به درستی انجام شده ومشکلاتی مانند خم شدن صفحات خم شدن شفت ها رد کردن تسمه و…به وجود نیاید.

دیدگاه زیست محیطی هیوا
با توجه به مشکلاتی که جوامع علمی وصنعتی در مواجه با سوختی جایگزین سوخت های فسیلی با الاینده های وابسته دارند هیدروژن از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و به عنوان سوخت پاک هم بصورت مستقیم و هم برای مصارف پیل سوختی مورد استفاده قرار میگیرد.این ماشین علاوه بر تولید و ذخیره گاز هیدروژن از انرژی مکانیکی حاصل از فشار گاز نیز استفاده میکند و این امر ایده نوینی برای بالا بردن بازده استفاده از این سوخت پاک در صنعت میباشد.این ماشین پس از حرکت توسط فشار گاز.هیدروژن تولیدی را ذخیره میکند و به عنوان سوخت در پیل سوختی مورد استفاده قرار میدهد.
.
.
.کشورهای صنعتی به دنبال رفع بزرگترین معضل صنعتی شدن، یعنی آلودگی ناشی از کارخانجات و صنعت خود هستند. از این رو علم کمیکار از مهمترین علوم برای درمان این معضلات اطلاق می‌گردد که اگر به صورت تخصصی وارد آن شویم، چون گستره‌ی زیادی را دارا می‌باشد و در کنار آن می‌تواند از سایر علوم دیگر کمک گرفت.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*