حقایق کلسیم(شیمی برای کودکان)

حقایق کلسیم(شیمی برای کودکان)

حقایق جالب کلسیم برای کودکان را بررسی می کنیم و مطالب جالبی درمورد این عنصر شیمیایی که کمک به سلامت و استحکام استخوان ها و دندان های شما می کنند خواهیم داشت.

*کلسیم دربسیاری از سنگ ها مانند سنگ آهک / کچ و سنگ مرمر و همچنین در بسیاری از محصولات لبنی و سبزیجات یافت میشود. کلسیم یک عنصر *شیمیایی با نماد Ca  و عدد اتمی ۲۰ است.
*نام کلسیم از کلمه لاتین clax    که به معنی آهک است می آید.
*بین تمامی عناصری که در پوسته زمین هستند کلسیم دارای پنجمین فراوانی است. یعنی به تنهایی بیش از ۳% خاک/ هوا و اقیانوس ها را تشکیل میدهد.
*کلسیم به طور طبیعی در حالت عنصری یافت نمیشود، اما ترکیبات کلسیم زیاد هستند.
*ترکیبات کلسیم بیشتر در سنگ های رسوبی مانند: سنگ آهک/ گچ و سنگ مرمر وجود دارند که در آن مواد معدنی کربنات کلسیم مانند کلسیت و دولومیت وجود دارد . کلسیم همچنین در سایر مواد معدنی مانند گچ یا همان سولفات کلسیم و فلوریت یا همان فلوراید کلسیم یافت میشود و به میزان کمتری هم در سنگ های آذرین و دگرگونی و مواد معدنی سیلیکات یافت میشود.
*این عنصر باید با استفاده از الکترولیز استخراج شود. که به یک فلز نرم سفید تبدیل میشود/ کلسیم بسیار واکنش پذیر است و به سرعت در معرض هوا به اکسید خاکستری و نیترید تبدیل میشود.
*فلز کلسیم به شدت با آب واکنش میدهد و تولید گاز هیدروژن میکند.
*در حالت پودر واکنش با آب بسیار سریع و کاملا به حالت خشونت آمیز انجام میشود زیرا سطح تماس بیشتر پودر واکنش را سریع تر میکند.در اوایل قرن رومی ها از آهک کلسیم اکسید تهیه میکردند اما ان را به عنوان یک فلز نمیشناختند.

*کلسیم دارای نقطه ذوب ۱۵۴۸ درجه فارنهایت <۸۴۲ درجه سانتیگراد> و نقطه جوش ۲۷۰۳ درجه فارنهایت و ۱۴۸۴ درجه سانتیگراد است.
*کلسیم در بدن انسان به عنوان یون کلسیم یافت میشود و در حالت عنصری آن وجود ندارد.
*کلسیم پنجمین عنصر فراوان در بدن ما است.
*بعد از حذف تمامی آب بدن یک سوم از جرم بدن انسان را کلسیم تشکیل میشود.
*کلسیم برای بدن انسان بسیار اهمیت دارد.۹۹% کلسیم بدن در استخوان ها و دندان ها ذخیره میشود و به تقویت انها کمک میکند. ۱% دیگر به عضلات کمک میکند که حرکت کنند و به اعصاب برای انتقال پیام یاری میرساند ک بین اعضای بدن و مغز انجام میشود.  این به حرکت خون در رگ ها و حمل و انتقال هرمون ها و انزیم ها کمک میکند.
*به طور عمده نیاز های بدن ما به کلسیم از طریق غذا تامین و برطرف میشود. و ویتامین D برای جذب این ماده نیاز است.
*به عنوان یک ماده معدنی کلسیم در بسیاری از غذا ها به ویژه در محصولات لبنی مانند شیر ماست و پنیر یافت میشود.
*سبزیجاتی مانند بروکلی و کلم و اسفناج هم دارای کلسیم زیادی هستند.
*ترکیبات کلسیم در تولید سیمان / شیشه / آهک/آجر/رنگ/کاغذ/شکر/ حذف ناخالصی های غیر فلزی از آلیاژ ها و همچنین  به عنوان عامل کاهش دهنده در اماده سازی سایر فلزات استفاده میشود.نمک های کلسیم برای تولید رنگ نارنجی  در مواد اتش بازی نیز کاربرد  دارند.

برگردان: رضا زمانی

سرچشمه:
http://www.sciencekids.co.nz/sciencefacts/chemistry/calcium.html

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*