اندازه گیری اکسیژن حل شده در آب با رنگ سنجی

اندازه گیری اکسیژن حل شده در آب با رنگ سنجی

۱- انتخاب شناساگر: دو شناساگر برای اندازه گیری اکسیژن حل شده در آب به روش رنگ سنجی به کار می رود. یکی ایندیگو کارمین indigo carmine و دیگری رودازین دی rhodazine D .

اگر مقادیر اکسیژن بسیار ناچیز باشد رودازین دی انتخاب خوبی است و اگر مقدار اکسیژن حل شده بالا باشد ایندیگوکارمین را به عنوان شناساگر انتخاب کنید.

۲- شناساگر را به نمونه آب بیفزایید: هنگامی که شناساگر را انتخاب کردید آن را به نمونه ی آب اضافه کنید. شناساگر را در آب بچکانید و تغییر رنگ را مشاهده کنید. هر چقدر محلول پر رنگ تر شود اکسیژن حل شده بیشتر است.
-ایندیگو کارمین یک رنگ آبی پر رنگ می دهد.
-رودازین دی یک رنگ صورتی پر رنگ می دهد.

۳- اندازه گیری میزان اکسیژن بوسیله ی مقایسه رنگ محلول با کلید: اگر رودازین دی استفاده می کنید، پس از ۳۰ ثانیه رنگ را مقایسه کنید. و همین روش را برای ایندیگو کارمین هم به کار ببرید. رودازین دی قادر است مقادیر بسیار ناچیز در حد قسمت در میلیارد ppb را شناسایی کند.

اگر نمونه ای با مقدار اکسیژن بالاتر را آزمایش می کنید پس از اضافه کردن ایندیگو کارمین، دو دقیقه شکیبایی کنید و سپس نتیجه را ثبت کنید. ایندیگو کارمین قادر است مقادیر ۰/۲ تا ۱۵ قسمت در میلیون ppm را شناسایی کند.

فرمول ایندیگو کارمین:

برای سهولت در بازبینی وب سایت شیمی کیمیکال و ده ها وب سایت شیمی ایرانی و خارجی دیگر و شبکه های اجتماعی مرتبط و همچنین سهولت در به اشتراک گذاری مطالب آن ها اپلیکیشن رایگان کیمیکال پلاس را نصب کنید.سرچشمه ها:
https://www.wikihow.com/Measure-the-Dissolved-Oxygen-Level-of-Water

Measuring Dissolved Oxygen


https://en.wikipedia.org/wiki/Indigo_carmine

2 نظر

  1. با عرض سلام و خدا قوت بسیار عالی . خیلی وقت بود دنبال این مطلب بودم دستتون درد نکنه سایه تون به شیمی دوستان مستدام باد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*