رقابت تولید آمونیاک در آزمایشگاه

رقابت تولید آمونیاک در آزمایشگاه

رقابت تولید آمونیاک در آزمایشگاه هنرستان فنی رازی

چند هفته پیش دانش آموزان در پنج گروه، با دستگاه هایی که ساخته بودند همه در آزمایشگاه آمونیاک تولید کردند جالب این که یکی از گروه ها آمونیاک چهار نرمال درست کرد در زیر تصاویر دستگاه های مختلف با شرح کوتاهی از هر دستگاه آورده شده است. از شاگردانم که این رقابت زیبا و دیدنی را ساختند سپاس گزارم، همچنین از جناب عبدالله عابدی (فرد وسط میان بچه ها در عکس بالا) که همیشه برای همه از جان مایه می گذارند سپاس گزارم.

گروه ۱:
اعضا گروه:سجاد ممتاز، اسماعیل فضل جو، میلاد گرجی.

هدف آزماش:تولید آمونیاک.
وسایل آزمایش:شلنگ، بطری نوشابه۲ عدد، پمپ آب، سری شلنگ، چسب آکواریم. اسپری آب، شیر کوچک، شلنگ آکواریم.
شرح آزمایش:
۱- ابتدا بطری نوشابه را به قسمت ورودی پمپ آب وصل می کنیم،به صورت بر عکس و ته بطری یک سوراخ ایجاد می کنیم و برای ورود آب به صورت اسپری درون بطری ، دو عدد دیگر در ته و کنار بتری سوراخ ایجاد می کنیم. عدد برای ورود گاز آمونیک و دیگری برای تثبیت فشار درون بطری.
۲-سری شلنگ را به ته بطری متصل می کنیم. وبه شلنگ تراز وصل می کنیم و سر بطری را به خروجی پمپ وصل می کنیم.
۳-اسپری یا وسیله ای که برای پودر کردن آب استفاده می کنیم را به سر شلنگ تراز وصل می کنیم و به ته بطری متصل می کنیم و آب رااز سوراخ تثبیت فشار در بطری می ریزیم.

این گروه با دستگاه بالا آمونیاک ۴ نرمال درست کردند

گروه ۲:
اعضا گروه: سید آرمان عابدی،محمد لطفی زاده،کسرا کاشانی پور، عبدالهی، شایان محمدوند
هدف تهیه آمونیاک
مواد لازم:نشادرg20،سودسوزآورg15.6،
وسایل لازم:بالن ته صاف،هاونگ،شعله،چوب پنبه سوراخدار،لوله
روش کار:
نشادررا درون هاونگ کوبیده وبه خوبی پودر کنید.سپس درون بالن ریخته ،حال هاونگ را بخوبی شسته و خشک کنید حالا سود را درون هاونگ ریخته و خوب پودر کنید. حالا سود را به سرعت درون بالن ریخته وچوب پنبه را بگذارید حال از لوله گاز آمونیاک می آید.(لوله را درون سوراخ چوب پنبه بکنید)
فرمول واکنش
NaOH+NH4Cl->NaCl+ NH3+H2O

روش ساخت دستگاه آمونیاک به روش صنعتی
وسایل لازم:کپسول آتش نشانی خالی،۴عددبطری نوشابه خالی،شلنگ آکواریم،سری آب پاش،کمپرسور باد (برای پر کردن کپسول آتش نشانی)،چسب آکواریم،تیز بر
روش ساخت:
۱-یکی از بطری ها را برداشته با تیز بر به اندازه ۱۵ سانت از سر و انتهایش بریده. یک بطری دیگر را برداشته و به اندازه ۱۵ سانت از سرش بریده. یک بطری دیگر را نیز برداشته و به اندازه ۱۵ سانت از انتهایش بریده.
۲-این سه بطری را مثل شکل درون هم فرو کرده وبا چسب آکواریم آب بندی کرده.

۳- ابتدا سری آب پاش را از هم باز می کنید بعد سری اش را جداکرده (همان جایی که آب ازش بیرون می آید) ونگه میدارید.
۴- حال سری اش را رویه دری نوشابه گذاشته ودورش را در با ماژیک الامت زده.
۵- حال چاقو را روی شعله قرار میدهید تا سرخ شود بعد از جایی که علامت زدید با چاقوی سرخ در اورید (درست اندازی سری) حال سری را بزور جا زنید.نکته:اگر به راحتی جا رفت کار خراب شده دوباره امتحان کنید ولی این دفعه کمی کوچک تر در بیاورید. تا به زور جا برود حال به یک لوله آکواریم وصل می کنیم.

۶-حال آن بطری باقی مانده را لازم نیست ببرید!فقط روی درش را دو سوراخ به اندازه شلنگ آکواریم در آورده.

۷-حال یکی از پایه های بطری سبز را بریده و به جایش شیر آکواریم بگذارید و با چسب آکواریم سفت کنید.

۸-حالادرون بطری با در دو سوراخ را تا نیمه آب کرده ویکی از شلنگ ها را ان قدر به درون بطری فشار داده تا به انتهای بطری برسد.

۹-حال آن یکی شلنگ را که فشار نداده اید را ان قدر شلنگ وصل کنید که به اندازه سری کپسول اتش نشانی شود بعد ان را به کپسول وصل کنید.
۱۰-حال سه بطری که به هم وصل شده اند را با خط کش سانت کرده و ۲۰ سانت از پایین اندازه گرفته و به اندازه شلنگ آکواریم سوراخ کرده و یک شلنگ آکواریم جازده .

۱۱-حال ادامه شلنگی که تا انتهای بطری آب فرو کرده اید را به اب پخش کن وصل کنید.
دستگاه آماده است

این گروه با دستگاه بالا آمونیاک ۳ نرمال درست کردند.

دستگاه سید اسماعیل فضل جو: نرمالیته آمونیاک حاصل، کمتر از یک نرمال

7 نظر

  1. واقعا خیلی جالب بود احسنت هم به هنرآموز محترم و هم هنرجویان عزیز که اینقدر توانمند و با استعداد هستن

  2. با سلام و خسته نباشید من امسال سال دوم رشته الکتروتکنیک هستم و از وجود این رشته در اصفهان تازه خبر دار شدم و به رشته شیمی علاقه دارم میخواستم ببینم می شود از رشته الکتروتکنیک به رشته صنایع شیمیایی در هنرستان رازی تغییر رشته داد یا خیر ؟ ممنون میشوم با سوال من جواب بدید با تشکر.

  3. سلام با تشکر از استادان گرانبها و به خصوص جناب استاد عبدالله عابدی که با تلاش بی وقفه اینجور کارها باعث افتخار ما گردیده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*